Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 3 din 3]

51 Re: Depresii... la data de Vin Feb 04, 2011 8:53 pm

MayKayre

Varsta Varsta : 22
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : in the shadows
Popularitate Popularitate : 3
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 2963
Animalutul meu Animalutul meu : Vaca nebuna Nume PetCrazy Frog
PutereP 0
InteligentaI 0
ViataV 1
Numarul mesajelor : 192
Respectarea regulilor :

Mersi,kitty... dar cred ca e mai simplu sa apelez la suicid ;)

52 Re: Depresii... la data de Vin Feb 04, 2011 9:11 pm

Charlotte

Varsta Varsta : 21
Localizare Localizare : dorna candrenilor
Popularitate Popularitate : 2
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 3186
Animalutul meu Animalutul meu : Panda Nume PetRiki
PutereP 0
InteligentaI 0
ViataV 1
Numarul mesajelor : 292
Respectarea regulilor :

Esiti nebuna viata e numai una merita traita ,orcat de grea ar fi. Gandestete la ea ca la un joc video uneori pierzi alteori castigi ,unele nivele sunt grele altele usoare dar de fiecare data o poti lua de la inceput (eu ma chinui sa trec de un nivel la un joc video de 3 zile yahoo mad ).

53 Re: Depresii... la data de Sam Feb 05, 2011 1:02 am

danuttza

Varsta Varsta : 29
Localizare Localizare : Calarasi
Popularitate Popularitate : 1
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 2489
Animalutul meu Animalutul meu : Pestisor Nume PetFishy
PutereP 0
InteligentaI 0
ViataV 1
Numarul mesajelor : 13
Respectarea regulilor :

MayKayre a scris:Mersi,kitty... dar cred ca e mai simplu sa apelez la suicid ;)
Ai dreptate, e mai simplu asa.TU scapi de toate problemele...
Si, totusi nu stii de ce esti asa?

54 Re: Depresii... la data de Sam Feb 05, 2011 3:51 pm

MayKayre

PutereP 0
InteligentaI 0
ViataV 1
Respectarea regulilor :

La ce te referi prin "TU scapi de toate problemele"?
Te asigur ca toti m-ar uita in maxim o luna... poate tata s-ar mai gandi la mine din cand in cand.
Cred ca nu sunt suficient de motivata sa lupt cu viata fiindca ceea ce ma face pe mine fericita o supara pe mama. De exemplu am o prietena buna langa care sunt mereu fericita, dar mama mi-a interzis categoric sa mai vorbesc cu ea(nici la telefon nu ma lasa) deoarece a vazut un filmulet pe telefonul meu cu mine si cu ea bete, nu faceam nimic obscen doar ne bateam in joaca si cuiva i s-a parut amuzant sa ne filmeze.
Nu imi dau seama care sunt motivele pentru care sunt asa, dar nu sunt sigura ca vreau sa stiu.. mi-e frica sa nu se inrautateasca situatia cand aflu.
Singurul motiv pentru care sunt acum in viata e frica de esec. Ma gandesc ca e posibil sa ma arunc de pe un bloc si sa devin un pacient intr-un spital nu o fantoma sau ceva de genu'.

55 Re: Depresii... la data de Sam Feb 05, 2011 4:50 pm

Ruki
Metalhead
Metalhead
 Varsta Varsta : 23
Localizare Localizare : Everywhere
Popularitate Popularitate : 8
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 5029
Animalutul meu Animalutul meu : Testoasa Nume PetTroll
PutereP 5
InteligentaI 5
ViataV 5
Numarul mesajelor : 4420
Respectarea regulilor :

Ai dreptate, orice mama ar trebui sa aiba o atitudine OK atunci cand o vede pe fiica-sa beata, facandu-se de căcat, atata timp cat asta o face fericita pe ea, nu?

Mama ta nu te intelege deloc.

56 Re: Depresii... la data de Sam Feb 05, 2011 7:16 pm

MayKayre

PutereP 0
InteligentaI 0
ViataV 1
Respectarea regulilor :

N-am spus asta.
Ceea ce ma face pe mine fericita o enerveaza pe ea.. Ce pot sa fac eu in legatura cu asta?

57 Re: Depresii... la data de Sam Feb 05, 2011 9:39 pm

Molly
x
 Varsta Varsta : 26
Localizare Localizare : Focsani
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 5859
Animalutul meu Animalutul meu : Pasarica pitzipoanca Nume PetPoșețica
PutereP 0
InteligentaI 2
ViataV 1
Numarul mesajelor : 1437
Respectarea regulilor :

MayKayre a scris:La ce te referi prin "TU scapi de toate problemele"?
Te asigur ca toti m-ar uita in maxim o luna... poate tata s-ar mai gandi la mine din cand in cand.
Cred ca nu sunt suficient de motivata sa lupt cu viata fiindca ceea ce ma face pe mine fericita o supara pe mama. De exemplu am o prietena buna langa care sunt mereu fericita, dar mama mi-a interzis categoric sa mai vorbesc cu ea(nici la telefon nu ma lasa) deoarece a vazut un filmulet pe telefonul meu cu mine si cu ea bete, nu faceam nimic obscen doar ne bateam in joaca si cuiva i s-a parut amuzant sa ne filmeze.
Nu imi dau seama care sunt motivele pentru care sunt asa, dar nu sunt sigura ca vreau sa stiu.. mi-e frica sa nu se inrautateasca situatia cand aflu.
Singurul motiv pentru care sunt acum in viata e frica de esec. Ma gandesc ca e posibil sa ma arunc de pe un bloc si sa devin un pacient intr-un spital nu o fantoma sau ceva de genu'.
MK, been there, done that. Si tot la 16 ani credeam ca nu ma intelege nimeni, si ca nu ma iubeste nimeni si ca daca mor eu nu o sa ii pese nimanui. Insa asta e cea mai stupida si puerila gandire. Pentru ca daca mama ta te cearta pentru niste tampenii pe care le faci (ca sa fim sincere acum, faptul ca te imbeti si ca faci circ este o tampenie, o practic si ii recunosc statutul asta), asta nu inseamna ca te uraste ci ca ii pasa. Pare nerealist nu? Adica tu te simti bine si esti fericita sa fii adolescentul rebel si sa o arzi aiurea, iar mama ta este contra atitudinii asteia.

Eu inteleg ca la 16 ani apare dorinta de independenta, sentimentul acela ca poti face ce vrei tu si ca ai dreptul asta, doar ca atitudinea parintilor este mereu una constrangatoare. Eu si acum la 19 ani mai am conflicte cu mama ca eu nu pot sa ma linistesc inca, sufar de o adolescenta putin prelungita. Insa acum sunt in masura sa imi dau seama ca daca mama imi tine teorii, o face pentru ca ii pasa si tot pentru binele meu.

Referitor la ce a zis danuttza, ca Tu ai scapa de probleme, are dreptate. Pentru ca prin gestul asta egoist, nu ai face decat sa te "salvezi" (ca sincer nu e chiar o salvare asta) si sa ii lasi pe altii sa sufere si sa se chinuiasca mai departe.
La 16 ani intr-adevar, viata ti se pare grea, ca nu exista probleme mai mari decat pe cele pe care le ai acum si ca viata e nedreapta. Ai rabdare sa mai cresti un pic, sa vezi dup-aia ce inseamna cu adevarat problemele si greutatile. O sa iti doresti ca singurele tale probleme sa fie certurile cu mama care nu vrea sa te inteleaga :-P Si crede-ma, vorbesc din prisma unui om care a trecut prin ce treci si tu acum, iar in momentul de fata am inceput sa imi dau seama ce inseamna cu adevarat dificultatile, inca o duc bine, insa gust din probleme vietii in fiecare zi cate o lingurita...

My advice? Bucura-te de adolescenta si nu te mai gandi la lucruri negative. Certurile cu parintii oricum sunt la ordinea zilei la varsta asta :-)

58 Re: Depresii... la data de Sam Feb 05, 2011 11:35 pm

danuttza

PutereP 0
InteligentaI 0
ViataV 1
Respectarea regulilor :

MK, tu ai noroc ca mamei tale ii pasa de tine ( cel putin eu asta am inteles din ce ai relatat in postul anterior).Mie mi-a spus direct ca nu ma iubesti pe la varsta de 16-17 ani.Sa stii ca este groaznic sa-ti spuna propria mama asta in fata.Incearca sa intelegi si din perspectiva celuilalt.Poate tie ti se pare cam dificil sa intelegi ce iti spunem noi acum , dar cand o sa depasesti faza asta vei da si tu la randul tau aceleasi sfaturi.
Nu esti singura adolescenta care trece prin aceasta faza.Cate din prietenele tale nu se inteleg cu parintii?

59 Re: Depresii... la data de Dum Feb 06, 2011 12:30 am

MayKayre

PutereP 0
InteligentaI 0
ViataV 1
Respectarea regulilor :

Ma inteleg cu mama, tata. Ma inteleg cu toata familia, defapt cu toata lumea si putin imi pasa de cei care ma barfesc sau nu ma plac.
Parintii prietenilor mei s-au adaptat, au avut timp 3,4 ani sa se obisnuiasca si nu, nu mi se pare corect sa se schimbe parintii de frica sa nu le plece copii.
Stiu ca sunt norocoasa ca pot vedea, auzi, merge, manca, iubi, canta etc, doar ca toate astea nu au nicio importanta pentru mine in anumite momente. Si sunt constienta ca sunt multi oameni care tin la mine, dar sunt sigura ca daca m-as sinucide ei ar trece peste destul de repede deci le-ar fi bine. Mamei i-ar ramane mai multi bani, stiu ca suna ciudat, dar asta e complet adevarat, banii sunt cel mai important lucru din viata ei, pe locul doi fiind iubitul ei si eu sunt pe locul 3 dar asta nu ma deranjeaza. Prietenii mei nu s-ar mai trezi pe la 3/4/5 doar ca sa auda "m-am plictisit si nu pot sa dorm.. poti sa vorbesti big smile?" si cred ca le-ar fii mult mai bine chiar daca in primele zile dupa inmormantare mi-ar duce dorul. Vecinii mei ar dormi linistiti fara sa auda rock din apartamentul mamei... Probabil ca tuturor le-ar fi mai bine(in special profesorilor).
Si legat de ce-a zis Molly, sunt oameni care ma inteleg, care ma iubesc, carora le pasa.Mama nu m-a mai vazut bauta,fumata din primavara si nu imi reproseaza asta decat cand vorbesc eu despre fata aia cu care eram in filmulet. Viata mea nu mi se pare grea, doar neimportanta, nu gasesc un motiv suficient de bun sa o traiesc... Spui ca ai inceptut sa gusti din greutatile vietii.. nu te deranjeaza asta? De ce vrei sa iti continui viata? ca sa te mariti, sa dai nastere unei vietati care va veni la pe la 13 ani insarcinata ca asa a auzit e pe la scoala ca e "cul" si sa te distruga? Apoi sa incepi sa ai porbleme si cu slujba si cu sotul, sa te intrebi e ai gresit ca mama,sa-ti amintesti cu lacrimi in ochi perioada in care fetita ta avea 3 ani si alerga dupa fluturi? Sau poate faci baiat si sa vina acasa doar sa manace si sa doarma si daca il iei la rost, asa copil de 14 ani cum e el, sa incerce sa te bata si sa iti spuna ca nu e treaba ta, doar fiindca asa fac si prietenii lui? Chiar crezi ca e bine sa treci prin toate astea pentru cateva momente fericite?

60 Re: Depresii... la data de Dum Feb 06, 2011 12:38 am

Ruki
Metalhead
Metalhead
PutereP 5
InteligentaI 5
ViataV 5
Respectarea regulilor :

MK a scris:Spui ca ai inceptut sa gusti din greutatile vietii.. nu te deranjeaza asta? De ce vrei sa iti continui viata? ca sa te mariti, sa etc

Acest topic este acum despre orice.

Unde scrie ca trebuie sa te mariti si sa faci copii ca sa traiesti? Pentru ca eu am vazut destui adulti necasatoriti, care sunt foarte fericiti.

Sa deranjeze pe cineva sa "guste din greutatile vietii"? Si eu am 16 ani. Si imi platesc singura facturile pentru ca stau singura. Ofc, imi dau si ai mei bani, dar fac tot posibilul sa le cer cat mai putin. De ce? Pentru ca ma simt al dracului de bine stiindu-ma cat de cat independenta. Chiar daca asta inseamna sa "gust din greutatile vietii".

61 Re: Depresii... la data de Dum Feb 06, 2011 12:48 am

MayKayre

PutereP 0
InteligentaI 0
ViataV 1
Respectarea regulilor :

Scuze de spam sau ce-oi fi facut eu mai sus..
Poti sa imi spui si mie,te rog, care e motivatia ta?

62 Re: Depresii... la data de Dum Feb 06, 2011 12:54 am

danuttza

PutereP 0
InteligentaI 0
ViataV 1
Respectarea regulilor :

@Ruki Daca topicul este despre despresie si spunem fiecare ce probleme avem, macar sa incercam sa ne si ajutam cu ceva sfaturi.
@MK Ce vrei sa te faci cand o sa fii "mare"?Ai zis ca nu ai niciun motiv sa traiesti...

63 Re: Depresii... la data de Dum Feb 06, 2011 1:00 am

MayKayre

PutereP 0
InteligentaI 0
ViataV 1
Respectarea regulilor :

Mi-am facut planuri de viitor, pentru orice eventualitate..
As vrea sa fiu intr-o trupa rock, la tobe sau asistent social, psiholog, psihiatru.. mi-ar placea sa ajut oamenii, dar as putea sa am grija de ei si ca fantoma

64 Re: Depresii... la data de Dum Feb 06, 2011 1:03 am

Ruki
Metalhead
Metalhead
PutereP 5
InteligentaI 5
ViataV 5
Respectarea regulilor :

@Dana Nu. Aparent, toata lumea se plange pe-aici. Besides, in momentul in care RECUNOSTI ca ai o problema, nu vii si cauti ajutor pe un forum care nici macar nu este specializat in afectiuni psihice, te duci direct la psiholog.

@MayKayre Motivatia mea? Voi creste. Voi ajunge sa am propria mea casa si un job mult mai serios decat ce fac acum si care imi va aduce mult mai multi bani). Faptul ca sunt inca de pe acum in stare sa ma descurc cat de cat singura ma face sa fiu extrem de mandra de mine.

Si cu asta am terminat cu offtopicul. Oricum discutia atsa e non-sense.

Edit: Imi pare rau, nu ma pot abtine.
E ok sa visezi, fiecare cu ale lui, dar nu cred ca este tocmai sanatos sa iti numesti visele "planuri de viitor". E pur si simplu...pueril.

Cati oameni din cati cunosti tu au ajuns sa traiasca bine din cantatul intr-o trupa?
Sa ii ajuti ca fantoma? Tu citesti ce scrii? 16 ani nu e mult, dar ai, totusi, o varsta. Nu prea iti mai permiti sa mai scoti porumbei de-astia pe gura.

65 Re: Depresii... la data de Dum Feb 06, 2011 1:09 am

Molly
x
 Varsta Varsta : 26
Localizare Localizare : Focsani
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 5859
Animalutul meu Animalutul meu : Pasarica pitzipoanca Nume PetPoșețica
PutereP 0
InteligentaI 2
ViataV 1
Numarul mesajelor : 1437
Respectarea regulilor :

Sincer, o sa ajungi sa iti dai seama ca toate greutatile astea au farmecul lor si ca te ajuta sa nu te plictisesti. Referitor la maritis, eu am niste conceptii usor mai moderniste si nu ma gandesc la casatorie ci la o uniune consensuala, astfel ca eu imi pot decide viata cum vreau fara sa depind de cineva. Si daca voi avea copii, ei vor deveni niste depravati daca eu le permit asta. Uite, eu am trait intr-o familie ca in filme si am avut parte de cata libertate am avut nevoie. Insa am stiut sa fiu si responsabila pentru actiunile mele. Spuneai ca ar ridica mana baiatul meu la mine? Eu nu stiu cum sa iti spun, dar la mine pana acum nu a ridicat niciun baiat mana, niciun tip nu a indraznit sa ma atinga astfel, si s-o faca propriul meu copil? Eu o singura data am ridicat mana la mama si crede-ma ca si acum regret asta si mi-e rusine sa imi amintesc pentru ca stiu ce educatie am primit din familie. Si da, sunt in masura sa trec prin o multime de probleme pentru cateva clipe de fericire, pentru ca prea multa fericire m-ar plictisi. Si crede-ma ca nu e deloc usor sa iti gestionezi viata stand singura, calculandu-ti finantele, cu facultatea, cu o gramada de proiecte, iar din semestrul viitor posibil job + toate socurile emotionale prin care am trecut si prin care trec mereu pentru ca mi le si fac singura cu mana mea. O sa iti dai seama ca lucrurile astea chiar ofera culoare vietii.

Si acum prima parte.
Parintii prietenilor mei s-au adaptat, au avut timp 3,4 ani sa se obisnuiasca si nu, nu mi se pare corect sa se schimbe parintii de frica sa nu le plece copii.
Este un gest absolut normal sa se schimbe pentru copiii lor, asta e dovada suprema pe care o oferi un parinte ca isi iubeste copilul. Iar mai mult de atat ce poti cere?
Stiu ca sunt norocoasa ca pot vedea, auzi, merge, manca, iubi, canta etc, doar ca toate astea nu au nicio importanta pentru mine in anumite momente.
Este un citat foarte cunoscut, un om inteligent niciodata nu se plictiseste. Ca tu nu gasesti importanta in viata ta, inseamna ca tu te plictisesti si ca nu ii oferi insemnatate. Iti amintesti ce am scris la religie? Toata viata ta e vina ta. Tu ti-o controlezi. Crede-ma, sunt atat de multe lucruri pe care le poti face ca nu iti dai seama. Zici ca nu are importanta. Acum sincer, spune-mi ce inseamna pentru tine o viata importanta. Hai sa ii lasam pe cei care nu au ce manca si care traiesc la limita de jos, ei stiu sa isi traiasca viata cu mai multa energie decat noi si ii invidiez sincer ca ei gasesc toate lucrurile frumoase din viata in timp ce noi ne poticnim de căcaturi.
Si sunt constienta ca sunt multi oameni care tin la mine, dar sunt sigura ca daca m-as sinucide ei ar trece peste destul de repede deci le-ar fi bine. Mamei i-ar ramane mai multi bani, stiu ca suna ciudat, dar asta e complet adevarat, banii sunt cel mai important lucru din viata ei, pe locul doi fiind iubitul ei si eu sunt pe locul 3 dar asta nu ma deranjeaza. Prietenii mei nu s-ar mai trezi pe la 3/4/5 doar ca sa auda "m-am plictisit si nu pot sa dorm.. poti sa vorbesti big smile?" si cred ca le-ar fii mult mai bine chiar daca in primele zile dupa inmormantare mi-ar duce dorul. Vecinii mei ar dormi linistiti fara sa auda rock din apartamentul mamei... Probabil ca tuturor le-ar fi mai bine(in special profesorilor).
O iau asa. Am prieteni care mi-au murit. Si cand eram mica, si acum. Si sa fiu sincera, nici acum nu i-am uitat si nu pot trece peste moartea lor. Oamenii nu sunt niciodata uitati, oricat de mult ne-am dori noi asta. Crezi ca eu nu am vrut niciodata sa imi bag picioarele in tot si sa mor? Dar stii ce ma tine in viata? Tocmai faptul ca ii fac pe ceilalti sa sufere, iar eu nu pot sa suport ca prietenii mei sa sufere, mai ales din cauza mea. Cred ca nu iti poti da seama cat de egoista poti fi gandindu-te doar la tine. Daca am fi toti astfel, atunci ar trebui sa ne sinucidem in masa.
Ziceai ca pentru mama ta cei mai importanti sunt banii. Banii aia tot in curu tau ii baga sa iti fie tie bine, sa poti sa iesi cu prietenii tai, sa poti sa ai ce vrei, sa ai ce manca, sa ai cum sa te duci la scoala (o fi gratuita, dar te costa de nu iti dai seama). Si crede-ma sincer, pentru orice mama copilul ei e cel mai important pentru ca nimic nu inlocuieste legatura dintre mama si copil. Legatura asta este mai presus de noi.
Referitor la prietenii tai, daca nu ar vrea sa vorbeasca cu tine si daca nu le-ar placea sa ii suni la orele alea, te-ar baga in pi..a mă-tii cu prima ocazie. Si eu imi sun prietenii la 6-7 dimineata cand ma apuca pe mine si ma suporta. Ce? Acum ar trebui sa ma sinucid ca ii deranjez? Din contra, ma bucur ca stiu ca imi sunt prieteni cu adevarat ca imi sunt alaturi oricand. Si ei sunt siguri ca si eu le sunt la orice ora alaturi cand au nevoie de mine.
Vecinii, profesorii..sunt neimportanti. Ei conteaza? Nu. Tu contezi si oamenii la care tii conteaza. Daca esti atat de egoista, atunci nu mai trai...pentru tine. Traieste pentru ceilalti.

Stii cat de fericita sunt ca nu m-am sinucis cand am vrut? Cei mai fericiti oameni sunt cei care au vrut macar o data in viata sa moara.
Uite, nu stiu cat asculti tu reggae, dar asculta melodia asta

Cheer up si fruntea sus. Sa vezi cate aventuri te asteapta de acum. Si eu ma plangeam ca am o viata plictisitoare si acum sunt intr-o agitatie permanenta fake

66 Re: Depresii... la data de Dum Feb 06, 2011 1:40 am

MayKayre

PutereP 0
InteligentaI 0
ViataV 1
Respectarea regulilor :

Ok, am inteles acum faza cu farmecul greutatilor vietii si iti mutumesc din tot sufletul pentru asta.. n-ai idee cat de mult imi schimba gandirea posturile tale(gelozia, crezi in D-zeu..)
Nu m-am gandit pana acum la un maritis independent dar pare o idee buna. Copiilor poti sa le dai o educatie buna, dar ii vei trimite la scoala si acolo pot vedea lucruri care vor distruge toata educatia pe care le-ai da-o.
Parintii prietenilor mei nu mai au nicio problema cand copilul lor de 13/14 ani vine beat si le spune "dati-va dra** de prosti, lasati-ma ca nu e treaba voastra unde am fost", la asta m-am referit prin "adaptat", nu mi se pare normal sa nu discuti cu copilul despre asta..
Un om inteligent niciodata nu se plictiseste? Ei bine, eu, chiar nu sunt inteligenta, lucru care se poate observa in toate post-urile mele...
Pentru mine o viata importanta e una in care iti traiesti visul, fie ca visezi sa ai o familie cu multi copii, fie ca visezi sa fii presedinte..
Nu mi-am dat seama ca sunt egoista, dar nu vad de ce e sinuciderea un gest egoist..
Mama nu baga bani in curu' meu, ci in al ei.. vine in fiecare zi cu ceva nou, dar de multe ori nu avem mancare... sau eu ii cer sa bani sa-mi i-au nu-stiu-ce si imi spune ca nu are, dar ziua urmatoare gaseste in mod miraculos niste bani si pleaca sa bea o cafea... Tata mi-a explicat topul prioritatilor mamei...

Si mai am o problema: nu ma suport.. nu imi place nimic la mine, nici la fizic nici la personalitate..
Am incercat sa fac sporturi, sa stau departe de oglinzi, dar nu s-a schimbat nimic, .. pur si simplu ma detest.

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 3 din 3]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Creati un forum gratuit | © PunBB | Forum gratuit de suport | Contact | Semnaleaza un abuz | Blogratuit.ro