Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 2 din 2]
Prefer...
45% 45% [ 81 ]
55% 55% [ 100 ]
Total voturi : 181

26 Re: Vista vs. XP la data de Lun Iun 02, 2008 11:19 am

Ursul

Varsta Varsta : 27
Sex Sex : masculin
Localizare Localizare : Ialoveni
Popularitate Popularitate : 0
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 3402
Numarul mesajelor : 57
Respectarea regulilor :

Pe vista s-au mai optimizat jocurile,iar acum developerii de soft,se concentrează pe 64biți așa că nu ne va lua mult pînă cînd vom trece cu toții la vista :)Cel mai nou Benchmark apărut,3dmark Vantage merge numai pe vista,așa că încetul cu încetul ne obligă să facem trecerea.fake

27 Re: Vista vs. XP la data de Lun Iun 02, 2008 11:43 am

Seinfeld

Varsta Varsta : 35
Localizare Localizare : Moreni
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 3439
Animalutul meu Animalutul meu : Pestisor PutereP 0
InteligentaI 0
ViataV 1
Numarul mesajelor : 292
Respectarea regulilor :

Pai exista si windows xp pe 64 de biti, asa ca nu asta ar fi un motiv pentru care lumea ar alege vista. tongue
Mai spunea cineva pe aici de Vista Ultimate ... e o alegere destul de neinspirata pentru computerul de acasa. Pentru ca sigur nu o sa folositi niciodata BitLocker sau alte nebunii. Pentru acasa ideal e Home Premium. wink

http://www.zambesc.com/

28 Re: Vista vs. XP la data de Lun Iun 02, 2008 3:02 pm

Mariko21

Varsta Varsta : 29
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Bucuresti
Popularitate Popularitate : 40
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6626
Animalutul meu Animalutul meu : Pasaroi frustrat Nume PetSmotocel
PutereP 0
InteligentaI 2
ViataV 1
Numarul mesajelor : 6239
Respectarea regulilor :

Si eu am Ultimate, dar habar nu am ce e BitLocker lol Oricum, am observat ca se misca pe mai bn pe 32x decat pe 64x ... Si nah, mai are momente in care se blocheaza urat de tot... Dar din cauza ca am ambele partii ocupate aproape in totalitate in acele momente blush

29 Re: Vista vs. XP la data de Lun Iun 02, 2008 3:14 pm

Seinfeld

Varsta Varsta : 35
Localizare Localizare : Moreni
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 3439
InteligentaI 0
ViataV 1
Numarul mesajelor : 292
Respectarea regulilor :

Pai mai nimeni nu are. Si tot asa mai sunt cateva "chestii" pe care le are varianta ultimate care sunt complet nefolositoare.
De aceea eu folosesc Home Pemimum. big smile
Oricum mie imi place mult Vista, e mai colorat, mai transparent, mai atractiv. *dream*

http://www.zambesc.com/

30 Re: Vista vs. XP la data de Mar Iun 03, 2008 10:22 am

Ursul

Localizare Localizare : Ialoveni
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 3402
Numarul mesajelor : 57
Respectarea regulilor :

Seinfeld a scris:Pai exista si windows xp pe 64 de biti, asa ca nu asta ar fi un motiv pentru care lumea ar alege vista. tongue
Eu vorbeam de faptul că api-ul directx 10 se găsește exclusiv în vista(cică nu merge cu xp),de unde și treaba cu jocurile.....Cu toate că se zice(Din citit,nu am văzut cu ochii mei) că directx10 nu reprezintă o așa mare inovație față de directx9,microsoft pare să fi lansat pe piață dx,pentru a obliga utilizatorii să cumpere noul sistem de operare,care le-ar permite să ruleze jocuri pe directx10 ceea ce înseamnă detalii maxime(În xp,directx 9 la crysis,poți selecta doar high,pentru very high trebuie să mergi pe vista).Una peste altă pînă nu am 2GB ram No vista for me.

31 Re: Vista vs. XP la data de Vin Iun 06, 2008 3:33 am

BAF-kimi

Varsta Varsta : 26
Localizare Localizare : Bucuresti
Popularitate Popularitate : 2
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 3496
Numarul mesajelor : 951
Respectarea regulilor :

Vista nu are nimic mai bun decat XP-ul, doar DirectX-ul 10 no words chiar este mult mai slab. Multi si-au instalat Vista doar ca "arata mai bn", daca chiar vrei sa arate ca Vista mai bn iti iei un patch care iti transforma Iconitele si restul de la XP, ca cele de la Vista. Inca nu a venit timpul sa schimb XP-ul cu Vista, oricum nu exista mai nimic pt Vista, mai merge vreun an si... XP-ul. Nici Linux-ul nu e rau si "arata mai bine" ca Vista rolleyes

http://www.spurcati.ro

32 Re: Vista vs. XP la data de Vin Iun 06, 2008 9:23 am

Ichigo-kun

Varsta Varsta : 33
Localizare Localizare : Iasi
Popularitate Popularitate : 4
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 3783
Animalutul meu Animalutul meu : Caine descreierat PutereP 1
InteligentaI 2
ViataV 1
Numarul mesajelor : 942
Respectarea regulilor :

Atentie xp-ul este evident limitat de multe evolutii tehnologice care sunt incorporate in Vista. Ce este cel mai important este daca voi chiar aveti nevoie de tot ceea ce va ofera Vista sau daca nu cumva XP-ul este mai mult decat suficient ptr voi.

trebuie sa faceti o analiza serioasa ainainte sa faceti o astfel de schimbare de sistem de operare. Mai ales daca va prostiti ina sa hal incat cumparati un Vista fara service pack inclus.

33 Re: Vista vs. XP la data de Vin Iun 06, 2008 11:04 am

crazy

Varsta Varsta : 28
Localizare Localizare : ---
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 3865
Animalutul meu Animalutul meu : Pisica dementa Nume PetKrull, Warrior King
PutereP 1
InteligentaI 2
ViataV 0
Numarul mesajelor : 926
Respectarea regulilor :

apropo de chestia k multa lume sia pus vista k arata bn... dak nu stiti filmuletzu ala de pe youtube (sau ma rog, sa fi vazut sistemu de operare undeva) comparatia dintre windows vista si linux ubuntu...

the point is, dak vrei un sistem doar pt chestii de genu surfing, mail si filme... linux e pe departe mult mai aratos k vista... dar pe linux nu prea merg jocurile.... >< cel putin asa stiu ...
orqm, enjoy filmuletzu... linux ubuntu - the ultimate multi-tasking operating sistem xD (4 desktopuri ftw)

34 Re: Vista vs. XP la data de Dum Iun 08, 2008 3:39 pm

ady

Varsta Varsta : 28
Localizare Localizare : Sighisoara
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 3394
Numarul mesajelor : 35
Respectarea regulilor :

Am Xp,nu imi instalez Vista,la 512 rami,doar imi chinui calculatorul,desi l-am avut instalat o saptamana nu mi-a placut pentru ca nu am gasit drivere pentru imprimanta si fara alea nu pot face nimic sad,plus ca nu merg jocurile cum ar trebui sa mearga,deci nu ma prea atrage,tot la XP raman.

35 Re: Vista vs. XP la data de Vin Iun 20, 2008 1:13 pm

Ichigo-kun

InteligentaI 2
ViataV 1
Respectarea regulilor :

da vista e foarte pretentios la drivere si la jocuri. Faza e ca pe vista iti accepta doar unele drivere si alte asemenea chestioare care pe xp ti le ia automat pe vista tre sa fie certificate de cei de la Microshit.

sunt multe drivere adaptate sau compatibile Vista dar driverele dedicate ptr toate prostioarele noastre inca mai tre sa asteptam ptr ele.

36 Re: Vista vs. XP la data de Sam Iun 28, 2008 7:45 pm

Ice

Localizare Localizare : Pitesti
Popularitate Popularitate : 1
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 3386
InteligentaI 0
ViataV 1
Numarul mesajelor : 1325
Respectarea regulilor :

Mda...mie unul imi place Xp professional foarte mult.Nu e la fel de pretntios ca si Vista.
Poate pep viitor o sa-mi pun Vista,asta cand o sa apara o oferta mai incitanta,acuma din cate am auzit...Vista e naspa rau.
Eu raman la Xp,pana una-alta,poate la anu' imi pun Vista.

http://www.zoozez.com

37 Re: Vista vs. XP la data de Lun Aug 04, 2008 12:06 pm

innocent~smile

Varsta Varsta : 22
Localizare Localizare : Turda
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 3387
Numarul mesajelor : 682
Respectarea regulilor :

la scoala am vista....acasa am xp...cred ca xp-ul e mai bun desi nu e prea mare diferenta

http://girls.forumz.ro

38 Re: Vista vs. XP la data de Joi Sept 18, 2008 9:14 pm

Coma.

Varsta Varsta : 24
Localizare Localizare : Timisoara
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 3350
Numarul mesajelor : 132
Respectarea regulilor :

xp.

place mai mult silly happy

39 xp la data de Lun Sept 29, 2008 11:47 pm

virus

Varsta Varsta : 22
Localizare Localizare : Darmanesti
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 3281
Numarul mesajelor : 6
Respectarea regulilor :

Pai ce sa spun amandoua sunt bune numai sa le ai dar zic yo ca vista e mai bun ca la majoritatea programelor , jocurilor se cere vista dar acum yo am o conbinatie intre vista si xp si e fain big smile

40 Re: Vista vs. XP la data de Dum Noi 02, 2008 8:17 am

Ichigo-kun

InteligentaI 2
ViataV 1
Respectarea regulilor :

singurul joc pe care il stiu eu ca teoretic ar avea nevoie de Vista sa ruleze este HALO2 ceea ce este o tampenie ptr. ca engine-ul jocului de fapt jocul in sine este portata de pe consola pe PC si asta se cam unoaste dar totusi e un joc super. Cel putin mie mi-a placut.

Iar la treaba ca are nevoie de Vista este o vrajeala practic cei de la Microshit au vrut sa mai scoata un banutz ceva publicitate si sa capitalizeze de pe urma succesului urias pe care l-au avut cu Halo2 .

Mai ales ca Vista lor e cum e au zis sai stimuleze oleaca sa cumpere Vista ptr. Halo2 numa ca au fost altii care sau gandit si la noi astia mai saraci si au zis ca merge un mic patch care til face sa mearga si pe XP fara nici o grija.

ah si daca va ganditi la treburi gen DX10 plus imbunatatirile aferente eu va zic doar atat aveti cam 3 Jocuri care pot sa faca uz de DX10 unele facilitati si 1 singur care a fost facut special cu DX10 in cap.

Marea majoritate a jocurilor din ziua de azi si chiar cele care urmeaza teoretic sa iasa pe piata in urmatorii 2 sau 3 ani nu sunt facute ptr. DX10 ci DX9 la naiba ca nici pe ala nul folosesc la maxim.

Deci nu va lasati dusi cu zaharelul de cei de la Microshit ca eu nui mai cred de nici o culoare.

41 Re: Vista vs. XP la data de Mier Iul 29, 2009 6:03 pm

oanyoany

Localizare Localizare : Botosani :D
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 3147
Numarul mesajelor : 27
Respectarea regulilor :

Mie imi place mai mult Vista deoarece asta il am si acuma , e mult mai nou , are un design mai fresh, mai nou si in plus , toate calculatoarele noi vin cu Vista , deci chiar asta am vrut , Vista !

42 Re: Vista vs. XP la data de Lun Ian 04, 2010 9:33 pm

Fraise

Varsta Varsta : 36
Localizare Localizare : Thessaloniki, Greece
Popularitate Popularitate : 3
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 3541
Animalutul meu Animalutul meu : Pestisor Nume PetBotticelli
PutereP 0
InteligentaI 0
ViataV 1
Numarul mesajelor : 443
Respectarea regulilor :

Pe desktop folosesc XP SP2 si pe laptop Windows 7.

http://artbijoux.ablog.ro http://www.facebook.com/mihaela.dima http://alla81.hi5.com

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 2 din 2]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
creează un forum | Arta, Cultura si Timp liber | teme speciale | © PunBB | Forum gratuit de suport | Contact | Semnaleaza un abuz | Poti avea un blog